2011. július 30., szombat

Nyaralni mentünk

Most két hétre bezár a bazár. Félve, de elindulunk nyaralni. Már a fél gardróbot bepakoltam (hideget, meleget vegyesen), "lesz ami lesz" alapon. Csak reménykedni tudok a jó időben:) Augusztus közepén újra jelentkezem.





2011. július 26., kedd

Ribizlis habos süti

Ez most az über-über kedvenc süti nálunk. Nem csak az egész családnak ízlik, hanem bármelyik vendégünknek is, aki kóstolta. Van nekem egy legkedvesebb barátném, aki többek között kiváló szakácsnő. Ezt a csodát is nála ettem először, csak málnás változatban. Örök hála sok más mellett ezért is!


Hozzávalók:
Tészta:
6 db tojás,
6 ek. cukor,
6 ek. liszt,
2 ek. kakaópor,
1 dl étolaj,
csipet só,
1 cs. sütőpor.
Krém:
2 cs. vaníliás pudingpor,
7 dl tej,
5 ek. cukor,
5 dl Hullala tejszín,
30-40 dkg ribizli,
reszelt étcsoki.


A tojássárgájákat a cukorral, az olajjal kikeverjük, majd mehet bele a sütőporos liszt és a kakaópor. A fehérjéket egy csipet sóval kemény habbá verjük, és óvatosan beleforgatjuk a lisztes masszába. Kivajazott, lisztezett tepsibe öntjük a tésztát, és 170 fokra előmelegített sütőben kb. 30 perc alatt megsütjük.

A krémhez a pudingot a cukorral és a tejjel a szokott módon elkészítjük, majd hagyjuk kihűlni. A Hullalát keményre felverjük, hozzáadjuk a kihűlt pudingot, és pár percig együtt verjük tovább, hogy jó krémes legyen. A tészta tetejét bőven megszórjuk a ribizlivel, rásimítjuk a tejszínes krémet. A tetejét reszelt étcsokoládéval díszítjük.

2011. július 25., hétfő

Paradicsomos, lilahagymás lepény fetával

Nagy leveles tészta rajongó vagyok. Mindig van otthon egy-két csomaggal a fagyasztóban. Reggel kiveszek egyet, pár óra alatt kiolvad, és már pakolhatom rá a különböző finomságokat. Most így sikerült:)


Hozzávalók:
1 csomag leveles tészta,
fél kg lilahagyma,
4-5 db paradicsom,
15 dkg feta,
só, bors.


A lilahagymát felkarikázom, és kevés olajon megpárolom, majd sózom, borsozom. A leveles tésztát kinyújtom, a széleit minden oldalon visszahajtom, hogy legyen egy kis pereme. A párolt hagymát egyenletesen elosztom a tésztán, rápakolom a felkarikázott paradicsomokat, sózom, borozom. Rászórom a felkockázott feta sajtot, és a sütőben 180 fokon, kb. 20-25 perc alatt pirosra sütöm .

2011. július 22., péntek

Tárkonyos krumplileves gerslivel

Tegnap szinte egész nap esett az eső, és nagyon hideg volt (ma már látszik némi javulás, legalább nem esik). A depis hangulaton ezzel a jó meleg levessel, és némi édességgel javítottam:)

Hozzávalók:
0,5 kg burgonya,
1 fej vöröshagyma,
2 db kisebb répa,
1 db paradicsom,
1 gerezd fokhagyma,
1 marék gersli,
1 doboz tejföl,
1 ek. liszt,
1 kk. pirospaprika,
1 tk. tárkony,
1 ek. tárkonyos borecet,
só, bors,
1 csokor petrezselyemzöld.


A felaprított vöröshagymát kevés olajon megdinszteljük, megszórjuk a pirospaprikával. Rádobjuk a kockára vágott burgonyát, paradicsomot, a felkarikázott sárgarépát, péppé zúzott fokhagymát, és gyorsan összekeverjük. Felöntjük vízzel, sózzuk. borsozzuk, és beleszórjuk a marék gerslit.

Mikor a gersli és a zöldségek megpuhultak, hozzáadjuk a tárkonyt, a tárkonyos ecetet, és behabarjuk a levest. Bőven megszórjuk a felaprított petrezselyemmel.

2011. július 20., szerda

Cseresznyés lepény




Pár hete készült ez az egyszerű gyümölcsös lepény. Olyan hamar elfogyott, hogy a szeletekről már nem tudtam fotót készíteni. A héten tervben van a sárgabarackos változata.

Hozzávalók:

6 db tojás,

22 dkg cukor,

15 dkg margarin,

1 dl tejföl,

45 dkg liszt,

1 cs. sütőpor,

1 kk. vaníliaaroma,

csipet só,

50-60 dkg cseresznye,

1 ek. liszt,

2 ek. barnacukor,

fahéj.


A tojásfehérjéket egy csipet sóval kemény habbá verjük. A Vajat a cukorral habosra keverjük, mehet bele a tojások sárgája, a tejföl, a sütőporos liszt, végül óvatosan beleforgatjuk a tojáshabot. A kimagozott cseresznyét elkeverjük 1 ek. liszttel és a fahéjas barnacukorral. A tésztát kimargarinozott, lisztezett tepsibe öntjük és bőven megszórjuk a cseresznyével. 180 fokra előmelegített sütően 45 percig sütjük.

2011. július 18., hétfő

Snidlinges pogácsa



Bőven termő snidlingem ihlette ezt a pogácsát. A szülinapi vendégeket ezzel vártuk, amíg elkészült a pörkölt ezt ropogtatták.

Hozzávalók:
50 dkg liszt,
2 db tojássárgája és 1 db a kenéshez,
1 dl tejföl,
25 dkg margarin,
3 dkg élesztő,
1 dl tej,
1 ek. cukor,
só,
2 nagy marék snidling felaprítva.


Az élesztőt a langyos, cukros tejben felfuttatjuk. A lisztet a margarinnal elmorzsoljuk, hozzáadjuk a felfuttatott élesztőt, a tojássárgájákat, a tejfölt, a sót, és jól összegyúrjuk. 30 percig meleg helyen kelesztjük a tésztát, majd lisztezett deszkán kinyújtjuk, rászórjuk az egyik marék snidlinget, és felcsavarjuk a tésztát. A két végét egymásra hajtva 30 percig langyos helyen pihentetjük. Ezután ismét kinyújtjuk, megszórjuk a másik marék snidlinggel, majd ismét felcsavarjuk. Ekkor ujjnyi vastagra nyújtjuk, a tetejét megrácsozzuk, és pogácsákat szaggatunk belőle. A tetejét megkenjük tojással, és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 25 percig sütjük.




2011. július 15., péntek

Mentás-joghurtos cukkini saláta


Nyár elején kaptam a barátnőmtől egy cserép metnát, ami azóta szépen megbokrosodott. Eddig csak a házi limonádéhoz használtam fel, most pedig ebben a salátában landolt. Nagyon jól összepasszolt a menta a fokhagymás-citromos joghurttal és a cukkinivel. A mostani kanikulában magában is remek eledel, nagy étvágyúak husik mellé is fogyaszthatják.
Hozzávalók:

2 db saláta cukkini,
1 nagy marék mentalevél,
1 pohár joghurt,
fél citrom leve,
2 gerezd fokhagyma,
só.


A felkarikázott cukkini szeleteket egy teflon serpenyőben kevés olajon pár perc alatt megsütjük, majd megsózzuk. A felaprított mentát összekeverjük a joghurttal, a citromlével és a péppé zúzott fokhagymával. A cukkinit tálba önjük, és bőven meglocsoljuk a joghurtos öntettel.


2011. július 13., szerda

Meggyes sztracsatellatorta

Pár napra eltűntem, a hétvégi családi szülinapi vendéglátás után két napig Bp.-en voltam fejtágításon, ezért csak most jövök a születésnapi torta második fordulójával. Ez a finomság a családi bulira készült, és nagy sikert aratott. A fehércsokis-tejszínes krém nagyon jól harmonizált a meggyel és a kakaós tésztával. Az étcsoki pedig gyönyörűen megdíszítette.

Hozzávalók:
6 db tojás,
12 dkg cukor,
12 dkg liszt,
3 dkg kakaópor,
1,5 ek. olaj.
Krém:
5 dl Hullala,
1,5 dl tejszín,
1 csomag vaníliás cukor,
15 dkg fehér csokoládé,
1,5 dkg zselatin,
8 dkg étcsokoládé,
30 dkg magozott meggy.


A tojássárgákat az olajjal kikeverjük, a fehérjéket a cukorral kemény habbá verjük, majd az egészet óvatosan összeforgatjuk. Végül mehet hozzá a kakaópor is. Kivajazott, lisztezett tortaformába öntjük, és 180 fokra előmelegített sütőben tű próbáig sütjük.

A krémhez a Hullalát kemény habbá verjük és a hűtőbe tesszük. A fehércsokit az 1,5 dl tejszínnel egy tálba öntjük, és vízgőz felett megolvasztjuk. A zselatint 1 dl vízben megduzzasztjuk, majd mikróban felolvadásig melegítjük. A hűtőből kivesszük a Hullalát és óvatosan összeforgatjuk a felolvadt fehércsokival. A krémből kb 2 ek. kiveszünk, elkeverjük a zselatinnal és óvatosan visszaforgatjuk a krémbe.

A meggy szemeket szépen elrendezgetjük a tészta tetején, és rákenjük a krémet. Az étcsokit vízgőz fölött felolvasztjuk, a krém tetejére csurgatjuk, és egy kanál segítségével a krémbe nyomkodjuk a márványos minta érdekében.


Forrás: Nők Lapja Konyhája

2011. július 7., csütörtök

Katica torta

Hát íme a már említett Katica torta, ami a gyerek bulira készült. A buli jól sikerült, a torta nagyon tetszett és ízlett a társaságnak. Sajnos egész nap ömlött az eső, így a fotók elég sötétek lettek. A torta receptjét Receptelőnél találtam, és igazítottam a lehetőségeimhez.

Hozzávalók a tésztához:
6 tojásos piskóta

Hozzávalók a vaníliakrémhez:
1 cs. vanília pudingpor,
4 dl tej,
1 cs. zselatin fix,
2 dl habtejszín,
5 ek. cukor,
5 dkg vaj.

Hozzávalók a díszítéshez:
1 db tojásfehérje,
15 dkg porcukor,
fél citrom leve,
1 doboz Smarties,
2 szál ropi,
1-2 kocka étcsoki megolvasztva,
2 szem zselés cukorka,
1-2 ek. ganache krém.


A piskótát a szokott módon elkészítjük. A kihűlt torta lapot kettőbe vágjuk. A felső részből kialakítjuk a katica formát. A fejhez félkör formában levágjuk a tetejét, majd a maradék részt hosszában félbevágjuk, ezek lesznek a szárnyak.

A krémhez a pudingot a szokott módon elkészítjük, belekeverjük a margarint, és hűlni hagyjuk. A tejszínt a zselatin fix segítségével kemény habbá verjük, majd óvatosan összekeverjük a kihűlt pudinggal. A torta alsó lapját megkenjük a krémmel, majd ráhelyezzük a katica fejét, és kis rést hagyva köztük a szárnyakat. A tortát kívülről is megkenjük a krémmel.

Elkészítjük a cukormázat. A tojásfehérjét elkezdjük felverni, majd mehet bele a porcukor és a citromlé. 8-10 percen keresztül türelmesen mixeljük. A cukormázzal bevonjuk a katica fejét, a szárnyakat és a torta oldalát. Óvatosan a cukormázba nyomjuk a két darab zselés cukorkát a katica szemének, és a szárnyakon elrendezzük a Smaritis darabokat. A ropikat olvasztott csokiba mártjuk, és miután megdermedt, a katica fejébe szúrjuk, mint szarvacskák funkcionálnak. Végül a habzsákba töltött ganache krémmel megrajzoljuk a katica száját (én a fej köré is húztam egy csíkot).






2011. július 6., szerda

7. Születésnap

Ma van az én drága pici fiam születésnapja (plusz az enyém). Olyan hamar elrepült ez a hét év, mintha most született volna, mintha most ringattam volna a karomban, szeptemberben pedig már iskolába megy. Pici babából "komoly" fiatalember lett:)
Ovis barátoknak a bulit már megtartottuk (Katica torta recepttel hamarosan jelentkezem), a családi vendégek pénteken jönnek, ma csak hármasban ünnepelünk egy kis grillezéssel.

Drága kisfiam, kedvenc szülinapi daloddal kívánok Neked Nagyon Boldog Születésnapot!